Bazno ulje prodaju kao evrodizel

Bez autora
Dec 05 2016

Udruženje naftnih kompanija Srbije ponovo je zatražilo od Ministarstva energetike hitno uvođenja akciza na bazno ulje koje se koristi kao sirovina za proizvodnju maziva, a koje se pomešano s evrodizelom prodaje kao pogonsko gorivo po cenama nižim 30 do 40 dinara od onih koje su na pumpama.Po tom osnovu država je od početka godine izgubila 22,3 miliona evra. Odluka vlade da se na ovu robu uvedu akcize sprečiće dalji odliv novca iz republičke kase i nelojalnu konkurenciju, ali i kvarenje motora u automobilima, kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar ovog udruženja.

Bazno ulje prodaju kao evrodizelUdruženje naftnih kompanija Srbije ponovo je zatražilo od Ministarstva energetike hitno uvođenja akciza na bazno ulje koje se koristi kao sirovina za proizvodnju maziva, a koje se pomešano s evrodizelom prodaje kao pogonsko gorivo po cenama nižim 30 do 40 dinara od onih koje su na pumpama.

Po tom osnovu država je od početka godine izgubila 22,3 miliona evra. Odluka vlade da se na ovu robu uvedu akcize sprečiće dalji odliv novca iz republičke kase i nelojalnu konkurenciju, ali i kvarenje motora u automobilima, kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar ovog udruženja.

– Aleksandar Antić, ministar energetike, upozoren je da se nešto čudno dešava s uvozom baznog ulja, jer su godišnje potrebe proizvođača u Srbiji 17.500 tona, a za deset meseci u Srbiju je uvezeno 65.000 tona. Dakle četiri puta više od  realnih potreba – naglašava Mićović.

Još gore je što se očekuje da do kraja godine uvoz baznog ulja bude veći, upozorava naš sagovornik, jer su uvoznici očigledno našli dobar način da zarade, mešajući sirovinu s evrodizelom.

Upitan da li je resorno ministarstvo spremno da nešto uradi, Mićović kaže, da su obećali  da će hitno reagovati. Uvođenje akciza i pooštravanje kazni za sve one koji zloupotrebljavaju bazna ulja prodajući ih kao motorno gorivo, jedini je način da se problem reši, uverava naš sagovornik.

Na pitanje da li su poznati kanali prodaje i gde završava tolika roba, Mićović kaže da je jedno sigurno: tog goriva nema na pumpama velikih naftnih kompanija, jer su kontrole stalne.

– Ovo gorivo završava u privatnim rezervoarima napuštenih dvorišta, gde se mešaju s evrodizelom. Prodaju se na veliko transportnim preduzećima, poljoprivredi, putarima, ali i vozačima automobila koji kada čuju da mogu za 40 dinara jeftinije da kupe gorivo, naravno da će to i učiniti – kaže Mićović.

Ukoliko se uvezenih 52 miliona litra baznog ulja nameša samo s 20 odsto evrodizela dobije se 260 miliona litara evrodizela koje je prodato na crno. Ako se zna da je akciza na evrodizel 54 dinara, jasno je kolika je šteta za državu.

Svemu tome treba dodati i švercovano gorivo, koje i dalje stiže preko Drine, ali i baržama Dunavom, pa je nedavno u Smederevu zaplenjeno oko 600 tona dizel-goriva bez neophodne prateće dokumentacije, čija se vrednost procenjuje na oko 85 miliona dinara. Gorivo je, kaže Mićović, otkriveno u prostorijama jedne firme u Smederevu u zajedničkoj akciji MUP-a i Poreske policije.

Kako „Politika ”nezvanično saznaje, osim ove količine goriva tu je bila i izvesna količina markera kojim se obeležava gorivo kako bi se sprečio njegov šverc, pa je kupac mogao da kupi i markirano gorivo, kaže naš izvor upućen u celu ovu stvar, postavljajući pitanje odakle tu markeri kada se zna da samo jedna privatna firma u Srbiji može da markira gorivo.

Mićović dodaje da se u poslednje vreme sve češći dešava da umesto auto-gasa TNG iz Srbije u BiH ulaze prazne cisterne, ili još češće pune vode.

Istragom se već bave nadležni u BiH, a kontrolu počinje i srpska carina sa policijom, kako bi se proverile sve prijave o eventualnim zloupotrebama zbog kojih budžet može imati štetu od oko 120 miliona evra.

Reč je o identičnim cisternama po obliku, boji i natpisima. Samo se zamene tablice i dobija se cisterna koja ne prevozi derivate već vodu, a ona koja prevozi derivate ostane u Republici Srbiji, objašnjava Slaviša Petković, tržišni inspektor.

– Ubeđeni smo da je to samo papirološki prošlo, a najveći deo je zapravo ostao na domaćem tržištu, gde je auto-gas prodat bez plaćanja akcize koje u Srbiji iznose 41 dinar po kilogramu, dok su u BiH nula. Znači, to je ogroman jaz koji se pojavljuje i koji sve te trgovce i kvazitrgovce ozbiljno pokreće da se bave ovakvim stvarima – zaključuje Mićović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik